Středa 2. března 2016 v 19.00 hodin

Kinokavárna Dělnického domu v Odrách

Oslavte s námi odvahu a dobrodružství.

Expediční kamera je o skutečném životě, o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech.

82 vrcholů

82 vrcholů

Režie: Samuel Gyger, Švýcarsko, 2015, 49 minut
Protagoinisté: Ueli Steck
Jazyk: Švýcarský / České titulky

Sv.Mořic – Interlaken- Zermatt-Chamonix-Gran Paradiso- Masiv Écrins. Co mají tato místa společného? Všechny mají více než 4000 metrů, nacházejí se v Alpách a také jsou součástí trasy, kterou se dvojice horalů ve složení Ueli Steck a Michael Wohlleben rozhodla zdolat.

V plánu mají slézt nejen tyto, ale kompletně všechny čtyřtisícové vrcholy švýcarských, italských a francouzských Alp, kterých je právě 82. Navíc chtějí překonat vzdálenosti mezi jednotlivými vrcholy pouze vlastními silami jen s nejnutnějším vybavením.

Čeká je 1000 kilometrů na kole, nastoupají přes 100 000 výškových metrů – toto vše chtějí stihnout za neuvěřitelných 80 dní! Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie.

Film je natáčeny ze dvou perspektiv – z pohledu protagonistů, kteří točí sami sebe, ale také je na cestě doprovází helikoptéra s filmovou posádkou. Díky této kombinaci film nabízí dechberoucí výhledy, ale také autentické záběry alpinistů, které dají divákovi pocit, že je součástí tohoto dobrodružství. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít 82 summits!

Ueli Steck, přezdívaný švýcarská mašina začal s lezením ve dvanácti letech a v osmnácti už slezl severní stěnu Eigeru. Podařilo se mu uskutečnit prvovýstupy na Aljašce, v Nepálu nebo Gasherbrum II v Pákistánu. Bez kyslíku zdolal Everest a novou cestu jižní stranou Annapurny

Michi Wohlleben začal s lezením už v osmi letech a svoji první čtyřtisícovku pokořil ve věku čtrnácti let. Ještě jako náctiletému se mu podařilo uskutečnit „výlety“ jako „Antro.po.cene” 500m/8a v Maroku, nebo "Hystrix" 250m/8a+ na Sicílii. V jednadvaceti letech se stal jedním z nejmladších horských průvodců pro IVBV.

Himalaya

Himalaya


Režie: Berta Tilmantaite, Litva, 2015, 5 minut
Jazyk: Anglický / České titulky

Slyšeli jste o mně, viděli jste mě mnohokrát, ale víte, kdo jsem? Podejte mi ruku, povedu vás, budete muset za sebou nechat svoje slabosti a strachy a překonat sami sebe…“Himálaj je femme fatale, matka i milenka, vznešená a všeobjímající. Ta, která se o vás stará, povzbuzuje i odměňuje, nechá vás jít, aby pak čekala, až se vrátíte. Protože ví, že se vrátíte. 

Jméno „Himálaj“ znamená „domov sněhu“. Je ochránkyní nejvyšší hory světa, nepálsky Sagarmatha, „Božské matky Země“. Vyvěrají z ní tři mocné řeky – Ganga, Indus a Brahmaputra a také je domovem tisíců lidí rozprostřených po pěti zemích: Nepálu, Indie, Bhútánu, Číny (Tibetu) a Pákistánu a z jejich oken neustále slyšíte obvyklé „namasté“. Pokud chcete najít odpověď na otázku, kým vším je „Himálaj“, nenechte si ujít vizuálně působivý film, který  vznikl během třítýdenního treku litevské filmařky Berty Tilmantaite. Ve snímku jsou použity záběry z vrcholu Mount Everestu, které patří Editě Nichols, první Litevce, která tuto horu zdolala.

Berta Tilmantaite je litevská multimediální žurnalistka, fotografka a vypravěčka příběhů. Procestovala mnoho zemí od jihovýchodní Asie až po Gruzii a Mongolsko, aby zachytila krásu každé z těchto zemí na fotografiích i v dokumentech. Publikovala v titulech jako National Geographic, Al Jazeera, GEO. Za své fotografie získává ocenění po celém světě. Výtěžek ze svých prodaných fotografií, které vznikly spolu s tímto filmem, se rozhodla věnovat Nepálu jako pomoc po loňských zemětřeseních.

Karun

Karun


Režie: Rhys Thwaites-Jones, Velká Británie 2014, 16 min
Členové expedice: Tom Allen, Leon McCarron
Jazyk: Anglický / České titulky
Ocenění: Cena diváka Edinburgh Mountain Film Festival

Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto. A tak přichází na řadu alternativní plán. Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tohoto tajuplného starobylého národa, jehož obraz v západní části společnosti se liší od reality. Snímek se tak snaží bourat tyto představy a bojovat proti rostoucí nenávisti vůči kulturám této části světa.

Tom Allen je cestovatel, spisovatel a oceňovaný dokumentarista. O Írán se dlouhodobě zajímá už od své první návštěvy v roce 2008, mluví jazykem farsi a zřejmě jako jediný cestovatel jí instatní nudle i v době, kdy není na expedici.


Leon McCarron je severoirský filmař a dobrodruh. Je členem Královské geografické společnosti. Účastí se pravidelně expedic na dlouhé vzdálenosti, např. šestiměsíční pěší přechod napříč Čínou.

„Bylo velmi obtížné natáčet v Íránu a já jsem rád přijal tuto výzvu, stejně náročné pak bylo dělat postprodukci, říká režisér filmu Rhys Thwaites-Jones. Rád točí dobrodružné dokumenty, v současné době se podílí na tvorbě filmu Seaside Donkey o tisícimílovém pochodu Walesem jedné cestovatelky, jejíž jedinou společností na cestě je osel.

Mizející Delta

Mizející Delta


Režie: Pete McBride, USA 2014, 16 min
Jazyk: Anglický / České titulky

Na počátku dvacátého století bylo ústí řeky Colorado obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Až do jara 2014. Dva státy se dohodly, že učiní pokus spojit jednu zapomenutou řeku s mořem.

Filmař Pete McBride, rodák z Colorada, strávil více než čtyři roky dokumentováním své milované řeky. Tento unikátní záchranný pokus si nemohl nechat ujít – vzal s sebou pár kamarádů, paddle boardy a kamery a vyrazili na řeku, aby zachytili okamžiky, kdy se obyvatelé delty radují z návratu vody, ale také, jak lidé využívají a plýtvají vodou, a je-li možná nějaká náprava.


Suri

Suri


Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2015, 65 minut
Členové expedice: Ivan Bulík, Pavol Barabáš, Miro Dušek, Maťo Fabiánek, Tomáš Lukačovič
Jazyk: Slovenský

„Z této země neodejdu. Pokud nás budou nutit, bude válka. Zůstanu v této vesnici, buď živý na zemi, nebo mrtvý pod ní,“ říká náčelník obávaného afrického kmene Suri.

Nejnovější film Pavla Barabáše diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i  putování pralesem, na jehož konci je území unikátního přírodního etnika, které se rozhodlo bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Lidé kmene Suri věří, že pití dobytčí krve dodává sílu a energie. Budou mít tolik síly odolat tlaku moderní civilizace a zabránit postupnému zanikání jejich kultury?


Ocenění: Film byl oceněn na Mezinárodním festivalu horských filmů v Popradu a na Festivalu Wildlife&Environment v indické Kalkatě.

Pavol Barabáš. Slovenský režisér a dobrodruh natočil desítky dokumentárních snímků z těch nejodlehlejších oblastí světa nejen o extrémních výpravách, ale také o respektu k přírodě a  duchovním hodnotám. Jeho filmy spojuje vždy silný příběh, objevování dosud neobjevených míst a výjimečné výkony lidí v extrémních podmínkách. Získal přes stovku ocenění na mezinárodních filmových festivalech a pravidelně získává úspěch i u diváků Expediční kamery.