Sobota 2. dubna 2011 v 19:00 hodin

Kinokavárna Dělnického domu

expedicni kamera 2011

Celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech.

Strhující vodácké expedice v Indii a Turecku, zimní výstupy v Himalájích a Karakoramu, sólovýstupy na skalní stěny, při kterých i zkušeným horolezcům naskakuje husí kůže, nádherné Barabášovo Mongolsko - to jsou jen některé z filmů letošní Expediční kamery.

Filmy vybírá festivalová porota z vítězných snímků různých mezinárodních filmových festivalů. 

Pro rok 2011 porota vybrala tyto filmy:

Mongolsko - Ve stínu Čingischána

Slovensko, Režie: Pavol Barabáš, Producent: K2 studio; Délka 61´; 2010

Úžasný a cenamí ověnčený film. Mongolsko je magická země, hledající svou současnou tvář v odkaze ze 13. století, kdy se pod jménem Pax Mongolika stala najvětší říší jaká kdy uzřela světlo světa. Obávaná, proklínaná i obdivovaná - taková jako její zakladatel, za života nikdy neporažený vojevůdce, Čingischán. V dobrodružném putovaní nehostinnou přírodou, mimo obvyklých cest, objevujeme také druhou, neznámou a překvapivě osvíceneckou tvář výbojného dobyvatele, jehož novátorské snahy zanechaly mnohem hlubší stopu v myšlení a vývoji celé lidské společnosti než jsme ochotni přiznat.

Sám ve stěně (Alone On the Wall)

alone on the wall

USA, Režie: Peter Mortimer/Nick Rosen, Producent: Peter Mortimer/Nick Rosen; Délka: 24´; 2009

Film při kterém se tají dech i extrémním horolezcům. Třiadvacetiletý Alex Honnold posouvá riskantní volné sólo lezení do nových dimenzí. Skutečně úctyhodné stěny zdolává bez lana a s nulovou šancí na přežití v případě pádu. Vždy zachovává chladnou hlavu (tedy pokud nedojde na holky). Teprve pokus o zdolání 600 metrů vysoké stěny na Half Dome, tedy o největší sólo výstup, o jaký se kdy člověk pokusil, ho konečně naučí, co je to strach. Podaří se?

Brahmaputra 

ČR, Režie/Producent: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009

O prvosjezd horního toku jedné z největších řek se pokouší česká expedice. Složitým vyjednáváním se podařilo proniknout k začátku sjezdu do oblasti na hranicích Indie a Tibetu pro běžné cestovatele nepřístupnou. Po dramatickém začátku a nehodě v extrémně obtížných peřejích padlo rozhodnutí prvosjezd přerušit. Na scénu však přichází indická armáda a hrozba zatčením za nevědomé přestupky. Nezbývá než sestoupit rychle do kaňonu a pokračovat ve sjezdu řeky, jejíž vlny připomínají tsunami.

Poslední lovci

posledni lovci

ČR, Režie/Producent: Steve Lichtag; Délka: 51´; 2010

Jen několik lidí na světě dokáže stále ulovit velrybu bambusovou harpunou z domorodé kanoe. Návštěva vzdáleného světa, plná otázek a zamyšlení, je pohledem na drsný život v indonéské vesnici Lamalera, kde domorodci loví stejně jako před sto lety jejich předkové.

Ztracený horizont

ČR, Režie / Producent: Petr Kašpar; Délka: 52´; 2010

Manaslu, Gasherbrum, Šiša Pangma. Výpravy na nejvyšší vrcholy Himalájí a Karakoramu v zimě, kdy se sem odváží jen opravdoví dobrodruzi. Úspěchy a prohry. Ledovcové trhliny a laviny. Zákulisí dnešních horolezeckých expedic.Tři expedice, tři příběhy, které vypráví tři lidé. Pojítkem je polárník a horolezec Milan Wlasák.

Projekt Kačkar

ČR, Režie/Producent: Vojta Hejtmánek / Petr Čivrný; Délka 10'

Východní Turecko, tajemné pohoří Kačkar. Jarní tání. Voda v řekách stoupá a dříve malé potoky se mění v brutální peřeje. Na  některé z nich se ještě nikdo neodvážil. Dokud sem nepřijelo pár kluků z Čech. Svižný film, který vás strhne stejně jako dravá řeka.

Jako staří Argonauti

ČR, Režie: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009

Šesti ostřílených českých vodáků proniká po vodě i po souši Severozápadními teritorii Kanady k řece Mackenzie a Severnímu ledovému oceánu ... stejně jako kdysi staří objevitelé, zlatokopové a lovci kožešin. Sen každého čtenáře westernů a knih Jacka Londona.

Asgard Projekt

 

Velká Británie; Režie/Producent: Alastair Lee; Délka: 65´; 2009

Ambiciózní pokus Leo Houldinga o volný prvovýstup na Severní věž Asgardu na Baffinově ostrově hluboko v Arktidě. Leo se spojí s dalším přeborníkem v lezení na obří stěny - Stanley Learym z USA. Navíc oba doufají, že se jim z vrcholu podaří uskutečnit seskok ve wingsuitu. Když přijedou, sezóna se již chýlí ke konci a jejich výlet se začíná komplikovat. Po počátečním úchvatném skydivingu nad vrcholem Asgardu se proti týmu brzy spiknou okolnosti, takže i ze samotného pokusu dostat se do základního tábora se rázem stává nadlidský úkol.

Vstupné 50,- Kč