Pátek 2. března 2018 v 19.00 hodin

Katovna Odry

clanek ek2018

Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR.

Přijde Jarmil a s ním pivo Portáš!

Světlý ležák 11°
Bock 16°

DugOut

DugOut

Originální název: DugOut
Země: Velká Británie, 2017
Délka: 53 min
Režie: Benjamin Sadd

Na vodu radši na Vltavu nebo na Sázavu? A nebo třeba Amazonku? Dva dlouholetí kamarádi - Benjamin Sadd a James Trundle - se rozhodli pro tu třetí možnost. A to pěkně od základů. Vydali se do nitra ekvádorské džungle a s pomocí domorodých indiánů si vyrobili vlastní loď. Dug out je nejpůvodnějším druhem lodě. Je vytesaná z jediného kmene a první zmínky o takových plavidlech jsou staré více než 8 000 před n.l. Ve filmu uvidíte, jak se dva mladíci poperou s výrobou lodě, s nevyzpytatelnými podmínkami deštného pralesa a nebo s hrozbou ponorkové nemoci.

Benjamin Sadd

Tvůrce filmu a zároveň režisér. Ten, kterého na záběrech moc neuvidíte. Před pár lety začal s dokumentováním svých dobrodružství. Za tu dobu natočil krátké filmy o tom, jak tlačil pohovku napříč ostrovem Wight, přejel Keňu na kole s jedním převodem, na paddleboardu sjel řeku Temži a nebo se vydal do oblasti posledních zbytků divočiny Velké Británie a tam strávil několik týdnů jen s přikrývkou. Jeho filmy jsou často promítány na zahraničních filmových festivalech, například v Kendalu nebo v Edinburghu, a fotografie nezřídka používají magazíny National Geographic a Telegraph.

Oči Boha

Oči Boha

Originální název: The Eyes od God
Země: Německo, 2017
Délka: 31min 
Režie: Olaf Obsommer

Na hranicích Číny a Kyrgyzstánu, ve stínu sedmitisícových vrcholů - tam, v krajině nikoho, se hlubokými kaňony valí řeka Saryjaz. Řeka, která láká ty nejlepší kajakáře už od 30.let minulého století. Dobrodruhy, sportovce a blázny, kteří mají odvahu vystavit se tak silnému proudu, tak blízko skal, aby se na konci své cesty podívali do očí boha. Tommas Marnics se rozhodl splnit si svůj sen a dal dohromady skupinu špičkových kajakářů z celého světa. Deset dní byli mimo civilizaci, deset dní v peřejích na hranici lidských možností. Deset dní štěstí.

Tommas Marnics

Třiatřicetiletý lotyšský sportovec s vášní pro kajak a lyžování po celém světě. Zimu tráví na alpských svazích a živí se jako instruktor lyžování. Léto tráví na vodě. Výzvou jsou pro něj především několikadenní expedice a dobrodružné výpravy do kaňonů v Asii, severní Americe a v Evropě. Tvrdí, že čím je cesta delší a náročnější, tím víc pomáhá člověku poznat sám sebe. A protože vystudoval psychologii, je to skoro jako předpis na léky, které zaručeně pomohou.

Teória šťastia

Teória šťastia

Originální název: Teória šťastia
Země: Slovensko, 2017
Délka: 36 min 
Režie: Rasťo Hatiar

Poetický filmový příběh o kontrastu generací. Bývalý lezec a opravdový horal Ľubo Rybanský se po letech vrací pod mohutné Vtáčniku. V 70. letech tu s kamarádem Rudou Pravdou trávili všechen svůj čas, vymýšleli nové linie a stavěli nové cesty. Přesto jejich jména na pamětní tabuli úplně chybí. Nedocenění může mrzet i na sklonku života, ale zklamání vyváží setkání s mladým lezcem Peterem Kuricem, který se zrovna chystá lézt ľubovu legendární cestu Dračí kout, první vylezenou cestu v oblasti.

Ľubo Rybanský

Veselý chlapík ve flanelové košili, s prošedivělým plnovousem a s neuhasitelnou jiskrou v oku. Působil jako učitel středního odborného učiliště chemického, potom jako chatař na bývalé Chatě kapitána Rašu pod Krivání ve Vysokých Tatrách, ještě později i na Žaiarské chatě v Roháčích. Miloval sport. Běhal extrémní horské ultramaratony, jezdil dvacetičtyřhodinovky na lyžích, podnikal několikadenní pochody. Lezl v Českém ráji, objevil zmiňovanou lezeckou oblast Hrádok v pohoří Vtáčnik, vytvořil i řadu prvovýstupů ve Vysokých Tatrách. Ľubo Rybanský zemřel loni na podzim ve svých 85 letech. A tak je tento film mimo jiné uctěním jednoho mistra, mistra horolezce.

Oddaný

Oddaný

Originální název: Dedicate - Diving free
Země: Norway, 2017
Délka: 8min 
Režie: Shams & Alex Aimard

Více než 70% povrchu země je pokryto vodou. Není divu, že nás láká se podívat pod vodu. Někomu stačí obrázky, někomu plavecké brýle, ale někoho to táhne dál. Jacques de Vos je podmořským fotografem, který tráví většinu času freedivingem s kosatkami. Toto zvíře s přezdívkou zabiják je ve skutečnosti velmi sociálním tvorem, který není pro člověka nebezpečný. Jacques se stal odborníkem na vyhledávání kosatek a pár vteřin plavání mezi němi se pro něj stalo něčím, bez čeho nemůže být. Norská expedice pro něj byla dosud nejúspěšnějším výletem za těmito zpívajícími kráskami.

Back to Heights

Back to Heights

Originální název: Back to Heights
Země:Česká republika, 2017
Délka: 15min 
Režie: Jan Zurek

Někdy stačí jeden špatný krok, jedno špatné rozhodnutí. Jedná mylná úvaha. Anička si při skalním přeskoku poranila kolena a následovala nedobrovolná pauza v tréninku. Začínat znovu je těžké fyzicky i psychicky a první kroky na slackline po úrazu bolí. Proto vyráží do Maroka hledat zapomenutou odvahu a balanc. Mezi červenými skalami, v poušti na úpatí písečných dun, před nechápavými zraky místních - tam všude se i s celým týmem procházejí ve výškách na lajně tenké tak, že často není ani vidět. Film o hledání rovnováhy tam nahoře i v životě.

Anna Kuchařová

Absolvovala architekturu na ČVUT  v Praze a  její kariéra v tomto oboru se slibně rozjížděla. A potom se zamilovala do kluka, který se věnoval chození na slackline. Za pár let na to se z koníčka stává i práce. Anička se s pomocí projektu Slackline Academy snaží tento sport zlegalizovat v celé Republice, učí ho pro veřejnost i na školách, ogranizuje expedice, přednášky a žije si tak svůj sen.

Nefritové vody

Nefritové vody

Originální název: Waters of The Greenstone
Země: Nový Zéland, 2017
Délka: 26min 
Režie: Simon Waterhouse

Kathmandu Coast to Coast je jedním z nejstarších multisportovních závodů na světě. Už od roku 1983 se sportovci vydávají na trať, která měří 244km a spojuje východní a západní pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu. Ve startovním poli jsou i dvě ženy - Hollie a Robyn. Každá má jinou motivaci. Jedna miluje sport a chce si posunout hranice toho, co dokáže. Druhá už má nejtěžší zkoušku za sebou. Svedla vítězný boj s rakovinou a zvládnout závod je pro ni výzva, které se nebojí. Jen jedna protne cílovou pásku, ale oběma se povede zažít pocit sounáležitosti s překrásnou novozélandskou krajinou.