Sobota 2. listopadu 2013 v 19.00 hodin

Kinokavárna Dělnického domu

logo snow film fest

... VEČER PLNÝ ŠPIČKOVÝCH FILMŮ!
... SNÍH, LED, ADRENALIN!
... EXTRÉMNÍ LYŽOVÁNÍ, ZIMNÍ LEZENÍ, SNOW-KITING, SKIALPINISMUS A DALŠÍ ZIMNÍ ŠÍLENOSTI!

Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snow-kitingu a dalších zimních radovánkách přinese Snow film fest. Tento festival je bratrský festival Expediční kamery.

Program:

19:05 Úvod (3:22)
19:09 Unicorn Sashimi (6:55)
19:16 Blue Obsession (10:30)
19:27 Neviditelná hora (18:43)
19:46 Crossing The Ice (45:09)

20:31 1. PŘESTÁVKA

20:45 Nordfor sola (46:40)
21:32 Tempting Fear (26:45)

21:59 2. PŘESTÁVKA

22:10 Snow Way (40:17)

22:50 KONEC

Modrá posedlost / Blue Obsession

Režie: Alan Gordon, Jordan Halland, USA, 2011, 8 minut

blue obsessionblue obsession 02

Horolezec Alan Gordon po několik let zkoumá ledovec Mendenhall na jihovýchodně Aljašky v tajuplné modrobílé krajině. Snímek ukazuje pohledy na bílá pole, masivní ledové útvary a na ledové jeskyně.

Alan se ve filmu zaznamenává úžasnou scenérii, než navždy zmizí. Tato krása je pomíjivá, protože tento ledovec, stejně jako mnoho dalších v okolí, je ve stádiu ústupu.

Napříč ledy / Crossing The Ice

Režie: Justin Jones, Austrále, 2012, 44 minut

Ocenění: Grand Prize 2012 Banff Mountain Film

crossing the icecrossing the ice 02

Dva australští dobrodruzi, James Castrission and Justin Jones, se vydávají na nebezpečnou cestu napříč Antarktidou a zpět a to zcela bez pomoci. Žádní tažní psi, žádní draci, pouze dva muži táhnoucí na saních své zásoby a přístřeší přes 1140 km nehostinného ledu a mrazu.

Po letech plánování a příprav Cas a Jonesi dospěli k řešení jedné z posledních velkých odyseí Antarktidy. Brzy však odhalí děsivou podobnost epickému dobrodružství kapitána Scotta: na ledě je Nor. Je zkušenější, jde za stejným cílem a má náskok.

Film sklízí úspěchy na významných zahraničních festivalech.

Na sever od slunce

Režie: Jørn Nyseth Ranum, Inge Wegge, Norsko, 2012, 46 minut

Ocenění: The Norwegian Documentary Film Festival: Audience Award

na sever od sluncena sever od slunce 02
Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Rozhodli se strávit devět měsíců studené norské zimy v izolaci za polárním kruhem v neobydlené zátoce omývané Atlantikem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty odpadků. Za cíl si dali posbírat alespoň tunu odpadu, který dennodenně přináší moře.

Na pláži si postavili srub z naplaveného dřeva a dalších materiálů a po celou dobu se živili prošlým jídlem ze supermarketů. Film přináší krásné záběry norské přírody a zachycuje radost z dobrodružného života mimo civilizaci.

Snow Way

Režie: David Kačírek, Martin Huasner, produkce: LIP Production, ČR, 2012, 40 minut
snow waysnow way 02
Dokumentární film mapuje dvacetiletou sportovní kariéru nejúspěšnějšího českého snowboardisty Martina Černíka. Popisuje svojí cestu od prvních zatáček v Krkonoších přes Olympiádu až po extrémní sjezdy v divoké přírodě.

Ve filmu se objeví řada dalších významných osobností jako Travis Rice, Markku Koski, Emeric Front, Ivan Zobák Pelikán, Šárka Pančochová a další...

Lákavý strach / Tempting Fear

Režie: Mike Douglas, Kanada, 2012, 25 minut

Ocenění: 'Best Action Film' Adventure Film Festival 2012, 'Best Story' X-Dance 2012, Cold Smoke Award 2013

tempting feartempting fear 02
Andreas Fransson je asi nejodvážnějším extrémním lyžařem této generace. Ve filmu Tempting Fear zkoumá místo, kde strach přemůže všechny emoce, protože smrt číhá na každém chybném kroku.

Co dělá Andrease nejzajímavějším, je jeho ochota vstoupit do života na hraně, do duševního prostoru, který jen málokdo zažil. Za poslední tři roky uskutečnil řadu prvosjezdů v nejrůznějších zemích, bojoval o život po nehodě, která ho málem zabila a stal se nejvíce diskutovaným lyžařem v epicentru extrémního skialpinismu, ve francouzském Chamonix.

Sašimi z jednorožce / Unicorn Sashimi

Režie: Ben Knight, Nick Waggoner and Travis Rummel, USA, 2011, 5 minut

Ocenění: Vancouver International Mountain Film Festival Grand Prize, Sheffield Adventure Film Festival Best Artistic Film 2013

unicorn sashimiunicorn sashimi 02
Během zimy houževnaté studené větry vanoucí ze Sibiře vyzvednou vlhkost z japonského moře. Když se tento mokrý a chladný vzduch tlačí proti horám Hokkaido, promění se v padající sníh, který poskytuje neohroženým lyžařům a snowboardistům ideální hřiště k prozkoumání.

Neviditelná hora

Režie: Petra Geletová, Slovensko, 2013, 20 minut
neviditelna horaTento dokument z Elbrusu zachycuje výstup nevidomého Juraje Prágera a Zoliho Pála na nejvyšší horu Evropy severní stranou. Po překonání sebe samého na Mt. Blancu na 

"nejnáročnější normálce" chtěl Juraj zkusit něco dalšího a opět posunout svoje hranice. Toto dobrodružství ukazuje výstup bez jakékoliv podpory.

Uvidíte, jak se dá spojit síla, víra a nekonečná touha sebepoznání a objevování vlastních hranic. Sledujte, jak se Zoliho oči staly očima nevidomého a jak zvládl tolik zodpovědnosti nejen za svůj život a jak pomohl splnit další Jurův neuvěřitelný sen.